Pastarosiomis dienomis išaugus COVID-19 susirgimų skaičiui, kyla klausimas, ar turime scenarijų kaip gyvensime rudenį antrosios bangos metu.

Į šį klausimą Seimo narė Paulė Kuzmickienė mėgino atsakyti surengtoje diskusijoje su prof. Vytautu Kasiulevičiumi, Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro vadove Rolanda Valintėliene, Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos narė Jurgita Sejoniene ir psichiatru Linu Slušniu.

Diskusijos metu aptartos COVID-19 pamokos, pasirengimas antrajai bangai ir veiksmai, kurių reikia imtis artimiausiu metu.

Pirma, turime įsivertinti išmoktas pamokas. Tai daroma Vakarų valstybėse, toks patirčių įsivertinimas reikalingas ir mums. Kaip, kada ir kiek reikia įsigyti apsaugos priemonių, kaip turi būti pasirengusios sveikatos priežiūros įstaigos, kaip turėtų vykti bendradarbiavimas ir komunikavimas įvairiais lygmenimis, kokią turime turėti krizių valdymo sistemą?

Antra, pandemijai suvaldyti būtina lyderystė (ko klausomės) ir tinkama informacinė sklaida (kaip elgiamės).

Trečia, pavasarį susiformavusius įgūdžius ir kompetencijas turime išlaikyti ir stiprinti. Plauti ar dezinfekuoti rankas, tinkamai dėvėti kaukes. Kaip yra gerai pasakyta susitikime, negalime staiga „pasileisti plaukų“ ir nepaisyti rekomendacijų.

Ketvirta, pandemija išryškino problemas švietimo sektoriuje, tad jau dabar turime galvoti kaip vyks mokymo procesas, kaip palengvinti mokytojams, tėvams ir moksleiviams tenkantį krūvį.

Penkta, dėl pandemijos įvesti suvaržymai yra reikalingos priemonės pandemijai suvaldyti, tačiau turime galvoti, kaip spręsime atskirties problemą, su kuria susiduria vieniši, vyresnio amžiaus, turintys negalią asmenys. Ar tai bus mobilios pagalbos grupės, ar pasitelksime socialinius darbuotojus, psichologus?

Turime žinoti atsakymus jau šiandien, kaip, prireikus, organizuosime saviizoliaciją, ar jau turime parengę tam skirtą mobiliąją programėlę, kaip apsaugosime visuomenę nuo tokių atvejų, kai psichine liga sergantysis, turintis COVID-19, nepaiso reikalavimo nebūti viešose vietose, kaip stiprinsime psichinę sveikatą. Kaip pasirengsime vakcinavimui nuo gripo, kaip padidinsime skiepijimo apimtis.

Olgos Posaškovos nuotraukos.