Šiandien netoli Kyjivo, Bucha ir kitose vietose rastos masinės ukrainiečių kapavietės. Aukos dar nesuskaičiuotos. Tai siaubinga ir sunkiai suvokiama. Šiurpus radinys primena 1941 m. rugsėjo mėnesio žydų žudynes Babi Yare, Kyjive, kuomet 34 tūkstančiai Ukrainos žydų buvo palaidoti masinėje kapavietėje. Tai, ką Ukrainoje vykdo Kremlius – rusų fašizmas. Tai dalykai, apie kuriuos turime kalbėti ir aiškiai įrašyti į istoriją.

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija kreipėsi į Europos atmintis ir sąžinės platformą ragindama pradėti Rusijos Federacijos vykdomų karo nusikaltimų Ukrainoje tyrimą, siekiant užtikrinti objektyvų istorijos įvertinimą ir atminimą.

Komisijos pirmininkė @Paulė Kuzmickienė: „Deja, Europoje vis dar stinga žinių apie postsovietinių šalių išgyvenimus ir trauminę atmintį okupacijos metais. Objektyvios istorijos žinių trūkumas leidžia Rusijos Federacijos bei komunizmo simpatikams bei propagandos veikiamiems asmenims skleisti melagingą informaciją ir įtikėti ideologiniais naratyvais, leidžiančiais pateisinti karo veiksmus Ukrainoje“.

Minėtų žinių trūkumu naudojasi Putino režimas, formuodamas klaidingą Ukrainos ir visų postsovietinių šalių istoriją. Nuosekliai dirbant Putino propagandos mašinai, Europos moksleivių istorijos ir geografijos vadovėliuose įsivešėjo grubios klaidos, kurios išplauna komunizmo režimo vykdytus nusikaltimus okupacijos laikotarpiais. P. Kuzmickienė ragina ištaisyti esamas klaidas, siekiant tiksliai ir teisingai pasakoti Vidurio Rytų ir Centrinės Europos istoriją.

Europos atminties ir sąžinės platforma yra europinė nevyriausybinė organizacija, kurios vienas pagrindinių tikslų yra didinti visuomenės informuotumą apie Europos istoriją ir totalitarinių režimų vykdytus nusikaltimus. Platformos veikloje dalyvauja 62 panašaus pobūdžio institucijos iš 20 pasaulio šalių. Iš Lietuvos – Gyventojų genocido tyrimo centras.